Nikon ZR Aparat Foto Cinematografic Mirrorless 24.5MP 6K body
Descriere
Pentru cineaștii și creatorii de orice nivel: Nikon ZR este cel mai ușor aparat foto cinematografic multifuncțional.1 Acesta îți oferă calitate cinematografică indiferent dacă realizezi videoclipuri scurte sau filme întregi.
Nikon ZR dispune de un senzor full-frame 6K capabil să înregistreze clipuri video până la 6K/60p; de la 24p (cinematografic) până la 240p (slow motion). Astfel, indiferent că faci vloguri sau filme, scurtmetraje sau lungmetraje, interviuri stradale sau documentare, Nikon ZR îți oferă rezoluția și frame rate-ul necesare pentru orice captură video.
Renumita tehnologie a culorilor RED: codecul exclusiv R3D NE de la RED permite o libertate imensă în post-producție, inclusiv combinarea segmentelor de film ZR și a celor filmate cu un aparat foto RED.
Formate video profesionale pentru diverse fluxuri de lucru: indiferent dacă aveți nevoie de RAW pe 12 biți pentru post-producție sau de codecuri eficiente pentru rezultate rapide.
Monitor cu ecran tactil cu unghi variabil de 4 inchi: monitorul mare și luminos acoperă gama de culori DCI-P3 și are un format de afișare generos, de 16:10.
Două valori ale ISO de bază, 800 și 6400: la filmarea în Log3G10. Intervalul dinamic larg al senzorului, cu peste 15 trepte, este menținut la ambele ISO de bază.
Înregistrare audio în aparat pe 32 de biți: permite înregistrarea sunetului așa cum este și reglarea nivelurilor în post-producție fără pierderi de informație.
Moduri video cinematografice și opțiuni Picture Control RED personalizate: 4 moduri de înregistrare video și 9 opțiuni Picture Control RED personalizate permit crearea unui conținut extraordinar, cu aspect cinematografic, direct în aparatul de filmat.
Sistem AF rapid și inteligent: focalizarea automată rapidă, precisă, fiabilă și personalizabilă menține imaginea foarte clară.
Stabilizare a imaginii în aparat: reducerea vibrației prin deplasarea senzorului Nikon pe 5 axe menține stabilă imaginea.
Ușor și rezistent: ZR are circa 540 g (doar corpul) și este complet etanșat împotriva intemperiilor.
Extensibil: numeroasele accesorii compatibile Nikon și de la alte mărci vă permit să utilizați aparatul oricând și oriunde.
1 Pe baza cercetărilor efectuate de Nikon, conform situației din 10 septembrie 2025.
Specificatii tehnice
| Diagonala monitor (cm) | 10 cm (4.0 inci) tactil |
|---|---|
| Senzor - Dimensiune | Full Frame |
| Tip Senzor | CMOS - 35.9 mm x 23.9 mm |
| Rezolutie (MP) | 24.5 |
| Sistem de stabilizare | Deplasare senzor de imagine pe 5 axe |
| Inregistrare video | RAW: 6.0K - 60p/50p/30p/25p/24p, 4K - 120p/100p/60p/50p/30p/25p/24p; 5.4K - 60p/50p/30p/25p/24p, 4K - 120p/100p/60p/50p/30p/25p/24p, 1920 x 1080 - 240p/200p/120p/100p/60p/50p/30p/25p/24p |
| Compresie video | R3D NE (12 biți), N-RAW (12 biți), Apple ProRes RAW HQ (12 biți), Apple ProRes 422 HQ (10 biți), H.265/HEVC (8 biți/10 biți), H.264/AVC (8 biți) |
| Curba gamma | Log3G10, N-Log, SDR, HLG |
| Dispozitiv înregistrare audio | Se poate utiliza microfonul încorporat sau un microfon extern; înregistrare în virgulă mobilă pe 32 de biți prin mufă mini-pin de 3,5 mm și microfon încorporat. Dispozitivele audio externe pot fi utilizate prin intrarea în linie și cupla pentru accesorii digitale, directivitate audio (OZO Audio), sensibilitate a intrării audio reglabilă; funcțiile atenuator, frecvență de răspuns și reducere zgomot vânt |
| Timp de inregistrare/redare | Până la aprox. 125 de minute (când se înregistrează în R3D NE 6K 59,97p, cu limitarea automată a temperaturii setată la [Ridicat], la 25 °C, asociat cu o sursă de alimentare externă) |
| Inregistrare audio | PCM liniar (48 KHz, 24 biți, pentru imagini video înregistrate în format NEV sau MOV), AAC (48 KHz, 16 biți, pentru imagini video înregistrate în format MP4) |
| Inregistrare proxy (video) | 1920x1080, MP4 |
| Inregistrare proxy (audio) | AAC |
| Sensibilitate ISO | ISO 100 până la 51200 (alegeți între pașii de 1/3 și 1 EV) |
| Balans de alb | Automat (3 tipuri), lumina naturala automata, lumina directa a soarelui, innorat, umbra, incandescent, fluorescent (3 tipuri), blit, alegere temperatura culoare (2.500 pana la 10.000 K), presetare manuala (se pot stoca pana la 6 valori), reglare fina disponibila pentru toate optiunile |
| Moduri de expunere | AUTO: automat, P: mod automat program cu program flexibil; S: mod automat prioritate de timp; A: mod automat prioritate de diafragmă; M: manual |
| Masurarea expunerii | Masurare TTL utilizand senzorul de imagine al aparatului foto |
| Compensarea expunerii | De la -5 până la +5 EV (alegeți între pașii de 1/3 și 1/2 EV) |
| Metoda de masurare | Matriciala, Central-evaluativa, Spot, Evaluativa a zonelor luminoase |
| Focalizare automata | Modul video: până la 253 de puncte, modul Foto: până la 299 de puncte |
| Dimensiune imagini (pixeli) | Full Frame: 6048 x 4032 (mare), 4528 x 3024 (mediu), 3024 x 2016 (mic); DX: 3984 x 2656 (mare), 2976 x 1992 (mediu), 1984 x 1328 (mic) |
| Blit incorporat | Nu |
| Timp sincronizare blit | Blițul se sincronizează cu obturatorul la 1/60 s sau la un timp mai lung |
| Format fisiere | JPEG, NEF 14 biti, HEIF, R3D NE/N-RAW, N-RAW Normal, Apple ProRes RAW HQ, Apple ProRes 422 HQ, H.265/HEVC, |
| Rezolutie monitor (puncte) | 3.070.000 |
| Unghi variabil | da |
| Sistem de procesare a imaginii | EXPEED 7 |
| Viteza fotografiere continua | Pana la 120 fps |
| Conectori | USB tip C, HDMI tip D, intrare/iesire audio 3.5 mm |
| Slot memorie | 1 x card XQD/CFexpress (Tip B), 1 x microSD/microSDHC/microSDXC |
| Alimentare | EN-EL15c |
| Alte functii | Wi-Fi incorporat (IEEE802.11b/g/n/a/ac), Bluetooth 5.0, HDR (High Dynamic Range) reducere a efectului de clipire de inalta frecventa |
| Adaptor inclus | Nu (Nikon FTZ - se achizitioneaza separat) |
| Obiective compatibile | Obiective NIKKOR cu montura Z. Obiective NIKKOR cu montura F, cu adaptor pentru montura; se pot aplica restrictii |
| Obiectiv inclus | Nu |
| Culoare | Negru |
| Accesorii incluse incarcare | Acumulator EN-EL15c |
| Accesorii conectica | Cablu USB (cu conectori Type C la ambele capete) |
| Accesorii curea | AN-DC26 |
| Alte accesorii | Capac BF-N1, capac cuplă pentru accesorii digitale BS-D1 |
| Dimensiuni (L x l x h) | 134 x 80.5 x 49 mm |
| Greutate (g) | 540 g (doar corpul aparatului foto) |
| Garantie persoane juridice | 12 luni |
| Garantie persoane fizice | 24 luni |
| Cod produs | VOA180AE |
* Toate preturile afisate pe site includ TVA.
* Termenul de livrare este de maxim de 10 zile de la data confirmarii de catre banca a achitarii produsului in cazul transferului bancar sau a confirmarii comenzii de catre agentul economic in cazul platii ramburs. In cazul nedorit al unor intarzieri datorate transportatorului, a unui caz fortuit sau de forta majora, situatii prevazute la art. 1351 Cod Civil consumatorul poate solicita restituirea sumei achitate prin email sau apel telefonic si vom procesa in cel mai scurt timp posibil. Prin efectuarea comenzii si achitarea costului consumatorul corect informat accepta acesti termeni.



Comentariile utilizatorilor pentru Nikon ZR Aparat Foto Cinematografic Mirrorless 24.5MP 6K body
Pentru a putea posta comentarii trebuie sa fiti autentificati. [ Conectare | Inregistrare ]